Rembrandt – Gece Nöbeti

Rembrandt - Gece Devriyesi

Hollandalı Barok ustası Rembrandt, döneminde yaptığı eşsiz portreler ile sanata damgasını vurmayı başarmış ve çok zengin olmuştur. Çok iyi ilişkileri ve sonsuz yeteneği ile para içinde yüzmekteydi.

Ancak Gece Nöbeti olarak bilinen bu baş yapıtı kariyerine büyük bir balta vurmasına neden oldu.

Resim dönemim Hollanda’sında zengin tüccarların ülkenin yönetiminde söz sahibi olmalarını konu alması gerekiyordu. Her bir portre sahibi Rembrandt a ücretini vermişti. Aristokratik düzenlerini korumaları ve bu askercilik oynamayı seven tüccarları sanki önemli siyaset adamları gibi resmetmesi bekleniyordu.

Tabi bu resimlerinde kendi öykülerini yaratmayı seven ressamımıza biraz tersti. Aristokrasiyi görmezden gelmeyi seçen Rembrandt bu eseri yarattı.

Resim Kumaş ve metal ticareti yapan kişilerden oluşan kurulun onayına sunuldu. Ve resim beğenilmedi. Tüccarlar kendilerini aşağılanmış hissettiler ve resmin ücretini ödemeyi reddettiler. Bu resimden sonra çok uzun yıllar hiç kimse Rembrandt a başka bir resim siparişi vermedi, ve ressam şaşaalı kariyerinin sonuna geldi. her şeyini kaybetti, ve iflasını açıkladı.

Ancak kuşkusuz bu ressamın kariyeri boyunca yaptığı en büyük eseri idi.

 

Reklamlar