Tek Soru Birden Fazla Cevap

Çoğu kişi bir konuşma sonrası, ne konuştuğunu, karşısındakinin ne cevap verdiğini, aslında ne söylemek istediğini düşünüp durur. Sonunda fark ettiği şeyler çoğu zaman canını sıkar, keşke öyle değil de böyle deseydim diye yoktan yere utanç duyarlar. Fakat bunların önüne geçebilmek oldukça kolaydır. Örneklerle göreceksiniz.

Bir kişiye gidip;

“Merhaba, ben Z” deyip karşınızdakinin ismini sorduğunuzda alacağınız üç muhtemel cevap vardır.

1. cevap; “Merhaba, ben de X” gibi bir cevaptır.

2. cevap “Hmm… ben de X ama..??” gibi bir cevaptır.

3. cevap “Sanane” veya “Neden sordun” gibi bir cevaptır.

Bu cevaplardan hangisini seçtiği çok önemlidir. Zira sizin karar vermenizi, yolunuza devam edip edemeyeceğinizi gösterir. Aslında önemli olan ismini öğrenmek değil önemli olan nasıl cevap verdiğidir.

Bunları bir açalım;

İlk durumu seçen insanlar, ya sosyal çevresi geniş, insanlarla diyalog kurmayı seven birisi. Ya karşısındaki insana karşı boş olmayan ve muhabbetin yada ilişkinin kontrolünü karşısındakine vermeye hazır birisi. Ya da karşısındaki bir an önce yanından uzaklaştırmak için sevecen bir taktik izleyen zeki birisi.

Bu durumda bilmeniz gereken tek şey “sevecen bir taktik izleyen zeki birisi” mi yoksa değil mi? Olmalı. Fakat ilk başlarda anlamak çok zordur. Çünkü bu insanlar gerçekten zekidir. Konuşmanın ilerleyen bölümlerinde içinizde ortamdan ayrılma isteği oluşmadan fark edemezsiniz. Hoş, kimileri bu istek oluştuğu zaman bile anlayamaz. Sadece giderler.

İkinci durumu seçen insanlar, karşısında ki insanlara çok temkinli yaklaşırlar. İlişkinin yada sohbetin kontrolünü her zaman elinde tutmak isterler. Fakat böyle bir cevap verildiyse size, kesinlikle bu cevabı veren insanın ilgisiniz çekmişsinizdir. Sohbet edin bir zaman sonra çok eğlenceli bir sohbete tanık olacaksınız.

Üçüncü durumu seçen insanlardan uzak durun. Bu insanları çok kolay elde edersiniz. Biraz gizemli davranarak azıcık ilgisini çektiğiniz anda sadece dizginleri değil tası tarağı neyi varsa size verir. Fakat bu insanlar aşırı kıskanç, yılışık ve dikkatinizi çekebilmek için sizin sevmediğiniz ne varsa yapmaya hazırlardır. Bu insanlar sizin epey canınızı sıkacaktır.

Yani aslında her sorunun tek bir cevabı yoktur. Her cevap anlayana birden fazla anlam ifade eder.

İlerleyen zamanlarda bu tür yazıları daha sık göreceksiniz.

Reklamlar