V For Vendetta

V For Vendetta, sık sık izlediğim filmler arasında. Bazı zamanlar oluyor ki haftada bir izliyorum. Fakat her izleyişimde dikkatimi çeken bazı detaylar oluyor. Bunlar belki deli saçması belki de dikkat edilmesi gereken şeyler.


-Şuna bak. Prothero’nun askeri kayıtları. Ne görüyorsun?

-Irak, Kürdistan, Suriye, Sudan öncesinde ve sonrasında. Meşgul bir çocuk.

Film, 2005 yılında gösterime girdi. Belki o zamanlardan Orta Doğu’da karışıklığın alevlendiği görülebilirdi. Irak? Tamam. Sudan? Tamam. Suriye? Kürdistan? 2005 yılında gösterime giren bu film geçtiğimiz senelerde patlayan Suriye iç savaşını mı tahmin etti? Peki var olmayan ülke Kürdistan?

Aklıma takılan bölümlerden bir tanesi de Eve’nin hapiste bulduğu mektup. Valerie, bir eş cinsel. Mektubuna 2015 yılında film çektiğini ve çekimleri sırasında gerçek aşkını bulduğunu yazıyor. Durup geriye doğru baktığımda. Eş cinsel bireylerin önceki senelere göre son iki sene de daha rahat düşüncelerini söyleyebildikleri görüyorum. Öyle ki yıllardır arkadaşım olan insanların eşcinsel olduğunu bu sene öğrendim. Bu yıl içinde bir çok ülke eşcinsel evlilikleri yasalaştırdı. Belki de tesadüf?

Ya ben çok fazla kafayı taktım. Ya da film sektöründe ilginç şeyler oluyor. Sonuçta arayan bulur. Siz ne düşünüyorsunuz?

Reklamlar